JavaScript seem to be disabled in your browser.
You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.
W ostatnich kilku latach znaczne zwiększenie liczby abonentów i coraz gęstsza, oplatająca miasto sieć przewodów narażonych na częste uszkodzenia, zmusiły wykonawców łączy telekomunikacyjnych do opracowania i stosowania kabli układanych pod powierzchnią ziemi. Wraz ze wzrostem potrzeb przenoszenia oraz szerszego pasma częstotliwości pojawiły się trudności z zapewnieniem odpowiedniej jakości transmisji przy użyciu kabli z żyłami miedzianymi. Zwiększenie szerokości pasma przepustowego w szybkich sieciach, takich jak G bit Ethernet czy ATM, oznacza konieczność wspomagania kabli miedzianych skomplikowanymi układami elektronicznymi, dlatego alternatywą dla kabli miedzianych stały się światłowody.
Materiał:Szkielet szafy - profil aluminiowy,Osłony boczne i drzwi - profil aluminiowy,Dach (płaszcz wewnętrzny) - blacha aluminiowa o grubości 1,5 mm,Dach (płaszcz zewnętrzny) i cokół - alternatywnie blacha stalowa nierdzewna, blacha stalowa alucynk lub blacha aluminiowa
Wykończenie powierzchni:Profile aluminiowe szkieletu oraz aluminiowe ramy osłon i drzwi: anodowane (w wersji EMC chromianowane i malowane proszkowo).Profile aluminiowe osłon i drzwi: chromianowane i malowane proszkowo w kolorze RAL 7035.Płaszcz wewnętrzny dachu: naturalne aluminium.Cokół i płaszcz zewnętrzny dachu: malowane proszkowo w kolorze RAL 7035.W przypadku szafy w wersji EMC zapewniona jest przewodność elektryczna pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji.
Stopień ochrony:Szafy SZD standardowo posiadają stopień ochrony IP 54 zgodnie z normą PN 92/E-08106. W razie potrzeby może być podwyższony na IP 55.
Uwaga:ZPAS S.A. zastrzega sobie prawo wprowadzania zmian konstrukcyjnych. Wszystkie rozwiązania techniczne wykorzystywane przy budowie szaf SZD zostały zastrzeżone w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.
Konstrukcję nośną szafy stanowi szkielet wykonany z profili aluminiowych, połączonych ze sobą za pomocą elementów łączących. W profilach znajdują się specjalne kanaliki, które pozwalają na montaż ramy obrotowej lub dowolne tworzenie konstrukcji nośnej do zabudowy urządzeń. Szkielet szafy standardowo ustawiany jest na cokole - wysokość cokołu w zależności od życzenia klienta od 40 do 300 mm.
Drzwi oraz osłony boczne szafy wykonane są z aluminiowych, wzajemnie zatrzaskiwanych profili szynowych tworzących podwójną ściankę wentylacyjną. W drzwiach szafy montowane są zamki baskwilowe dwupunktowe. Klamka wykonana jest ze stopu cynku z aluminium. Na życzenie klienta w zamku montowane są dowolnego rodzaju wkładki patentowe (np. ABLOY, EMKA lub inne). W drzwiach istnieje możliwość wykonania specjalnego przepustu służącego do tymczasowego wprowadzenia kabla (np. z agregatu zasilania zewnętrznego).
Dach standardowy wykonany jest z dwóch płaszczy blachy o grubości 1,5 mm, pomiędzy którymi znajduje się szczelina umożliwiająca odprowadzenie na zewnątrz powstałych skroplin pary.
W przypadku, gdy szafa oprócz chłodzenia poprzez wentylowanie ścian bocznych i drzwi wymaga dodatkowego chłodzenia, przewidziano specjalny dach wykonany z trzech płaszczy blachy. Tworzą one dwie komory powietrzne. W jednej z nich istnieje możliwość zamontowania paneli z wentylatorami zwiększającymi przepływ powietrza.Zastosowanie dachu dwukomorowego powoduje podwyższenie wysokości całkowitej szafy o 100 mm. W dachu szafy istnieje dodatkowo możliwość zamontowania uchwytów transportowch.
Szafa SZD ma budowę modułową. Część główna szafy składana jest z wzajemnie zatrzaskiwanych paneli oraz profili aluminiowych - materiały te można przyciąć na dowolną długość. Opisana konstrukcja pozwala na uzyskanie każdego gabarytu szafy. Każda z obudów wykonywana jest pod indywidualne zamówienie klienta (dotyczy to również planowania wnętrza szafy - istnieje możliwość tworzenia dowolnych podziałów oraz dowolnej konstrukcji nośnej).Standardowo technologia pozwala na wykonanie szaf z drzwiami jedno lub dwuskrzydłowymi.
Typowe wymiary szaf z drzwiami jednoskrzydłowymi
Typowe wymiary szaf z drzwiami dwuskrzydłowymi
Wentylacja z wymuszonym wewnętrznym i swobodnym zewnętrznym obiegiem powietrza
W celu skrócenia okresu odprowadzenia ciepła emitowanego przez zainstalowane w szafie urządzenia systemowe, montowane są wewnątrz szafy panele wentylacyjne. Powodują one przyspieszony ruch powietrza w szafie i wewnątrz obudowy szafy. W przypadku zbyt niskich temperatur stosowany jest system ogrzewaczy połączonych z termostatami. Rozwiązania te pozwalają na bezawaryjną pracę systemów dostępowych.
Wentylacja z wymuszonym wewnętrznym i zewnętrznym obiegiem powietrza
W szafach narażonych na silne promieniowanie słoneczne polecana jest wentylacja z podwójnym obiegiem powietrza. Polega ona na cyrkulacji powietrza wewnątrz szafy połączonej z przepływem powietrza przez komory między ściankami drzwi i osłon obudowy. Dodatkową cyrkulację powietrza zewnętrznego wymuszają wentylatory umieszczone w dachu. W przypadku zbyt niskich temperatur stosowany jest system ogrzewaczy połączonych z termostatami. Rozwiązania te pozwalają na bezawaryjną pracę systemów dostępowych.
Wentylacja oparta na zastosowaniu wymiennika ciepła oraz przewietrzaniu bezpośrednim
W szafach, w których zainstalowano urządzenia emitujące duże moce cieplne, dla wspomożenia procesu chłodzenia zastosowano rozwiązanie oparte na krzyżowym wymienniku ciepła. Wymiennik jest rodzajem radiatora, przez który przepuszczane są dwa strumienie powietrza: ciepłe z wnętrza szafy (płytki radiatora odbierają ciepło) oraz drugi z zewnątrz szafy, który chłodzi wymiennik. Krzyżowy układ wymiennika ciepła pozwala na zachowanie szczelności, strumienie powietrza zewnętrzny oraz z wewnętrzny szafy nie mieszają się.Innym rozwiązaniem jest bezpośrednie przewietrzanie szafy, stosowane w przypadku konieczności odprowadzenia bardzo dużych mocy cieplnych. W dachu szafy lub na drzwiach montuje się wówczas wentylatory, które zaciągają powietrze z zewnątrz (poprzez podwójną ściankę oraz układ filtrujący). Powietrze zewnętrzne przechodzi poprzez urządzenia emitujące ciepło i odprowadzane jest na zewnątrz, odpowiednio przez dach lub perforacje na drzwiach szafy.
W przypadku, gdy w szafie wymagana jest temperatura wewnętrzna niższa niż temperatura otoczenia, stosowane są klimatyzatory. Ich moc dobierana jest w zależności od zakładanych warunków klimatycznych, traconej mocy przez urządzenia aktywne oraz od gabarytów szafy. Zgodnie z życzeniem klienta istnieje możliwość zainstalowania ich zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obudowy. W przypadku montażu wewnętrznego umieszczane są najczęściej na drzwiach bądź uchylanych osłonach bocznych - w taki sposób, aby zapewnić łatwy dostęp obsłudze serwisowej.
W przypadku, gdy urządzenia zamontowane w obudowie wymagają ochrony w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej, stosowane są szafy w wersji EMC. Profile aluminiowe wykorzystywane do budowy tego typu szaf są dodatkowo chromianowane. Dla zapewnienia przewodności pomiędzy poszczególnymi elementami obudowy (dach, cokół, osłony boczne, drzwi) zastosowano specjalny rodzaj uszczelki prądoprzewodzącej.
Szafy zewnętrzne z blachy aluminiowej występują w dwóch rodzajach:Szafa jednościanowa - wykonana z blachy o grubości 2 mm Szafa dwuścianowa - płaszcz zewnętrzny i szkielet z blachy o grubości 2 mm, płaszcz wewnętrzny z blachy o grubości 1 mm lub 1,5 mm (w zależności od wielkości szafy).Wszystkie szafy zewnętrzne wykonywane są na indywidualne życzenie klienta. Istnieje możliwość wykonania szafy w dowolnych rozmiarach, z dowolnym podziałem wnętrza szafy oraz z dowolna konstrukcją nośną.Dla zapewnienia wewnątrz obudowy właściwych warunków klimatycznych dobierane są w zależności od potrzeb różnego rodzaju systemy odprowadzania ciepła (wentylatory przewietrzające, wymienniki ciepła, klimatyzatory) oraz odpowiednia ilość ogrzewaczy.Dla poprawienia izolacji wnętrze szafy można dodatkowo wykleić pianką izolacyjną.Szafy zapewniają stopień ochrony IP 54.
Page ID: 3573 wz-szd-